1. Jakiego przedmiotu uczył profesor Gąsowski?historii2. Kto był ulubioną postacią historyczną profesora Gąsowskiego?Napoleon Bonaparte3. Dlaczego profesor Gąsowski upodobał sobie klasę siódmą?uczniowie tej klasy byli zawsze doskonale przygotowani na lekcje4. Ile osób odpytywał na każdej lekcji profesor Gąsowski?trzy5. Co stało się z listami, w których profesor zaprosił przyjaciół na grę w karty?zapomniał je wysłać6. Ile rodzeństwa miał Adaś Cisowski?czworo7. Jaki zawód wykonywał ojciec Adasia?był lekarzem8. O kradzież jakiego przedmiotu oskarżył Józka Zbyszek?wiecznego pióra9. Jakiej kwoty brakował w księgach rachunkowych spółdzielni uczniowskiej?sto złotych10. Dokąd na wakacje miał wyjechać z rodzicami Adaś?nad morze11. Kim była Wanda Gąsowska?bratanicą profesora12. Jaki kolor oczu miała Wanda?fiołkowe13. Jakiej narodowości był człowiek, który chciał odkupić dworek w Bejgole?był Francuzem14. Co dziwnego stało się z ukradzionymi drzwiami z dworku?została z nich starta farba15. Kim był brat profesora Gąsowskiego?matematykiem Powiązane z testem z Szatana z siódmej klasy
zrobić notatkę z lekcji metodą konturu postaci; planować i organizować pracę w grupie. Metody, formy pracy: praca z książką; kontur postaci; aktywne czytanie; praca w grupie. Materiały: instrukcja dla grup; zadania na kartkach do pracy w grupach; arkusze szarego papieru, mazaki; książka ,,Szatan z siódmej klasy”.SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO „SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY” Temat: Czy znamy przygody bohatera powieści „Szatan z siódmej klasy” K. Makuszyńskiego? Cele lekcji: Uczeń: – zna treść lektury i potrafi ją wypowiedzieć, – umiejętnie współpracuje w grupie, – aktywnie bierze udział w ćwiczeniach. Metody pracy: – metoda sktywizująca: konkurs z pytaniami. Formy pracy: – praca indywidualna, – praca w grupach. Środki dydaktyczne: – karta pracy. Przebieg lekcji Część wstępna: Powitanie uczniów. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie listy obceności. Zapisanie tematu lekcji. Część właściwa: Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa ma za zadanie rozwiązać krzyżówkę z ćwiczenia 1. Nauczyciel udziela wskazówek. Przedstawiciel jednej grupy odczytuje odpowiedzi. Pozostali uczniowie konfonrują je ze swoimi. Zabawa w „teleturniej”. Nauczyciel losuje z przygotowanej wcześniej konkursowej „skrzynki” pytania. Zespoły próbują odpowiedzieć. Prowadzący liczy punkty. Część końcowa Podsumowanie konkursu. Ogłoszenie wyników. Wręczenie dyplomów. Wiadomości podsumowujące lekcje. Praca domowa Przygotuj się do ustnego opowiadania przygód bohatera lektury. Kler (2018) Cały film PL premium Najbardziej kontrowersyjny film ostatnich lat! Small World (2021) - miniserial premium W tajemniczych okolicznościach zostaje uprowadzona dziewczynka. Konwój (2016) Cały film PL premium Dyrektor aresztu śledczego odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę.
Kornel Makuszyński"Szatanz siódmej klasy"cykl lekcjiPrzygotowałaMagdalena JończykTematy lekcji:1. Czy uważnie przeczytaliśmy książkę "Szatan z siódmej klasy"? Nasze pierwsze spotkanie z lekturą i jej Świat przedstawiony w powieści "Szatan z siódmej klasy".4. Jeśli o miłości, to tylko poetycko... Analizujemy środki artystyczne we fragmentach lektury "Szatan z siódmej klasy".6. Drodzy rodzice... Adaś Cisowski pisze list "Szatan z siódmej klasy" jako przykład współczesnej powieści "Diable! Szatanie!", czyli o głównym bohaterze powieści Kornela lekcji:Czy uważnie przeczytaliśmy książkę "Szatan z siódmej klasy"? Nasze pierwsze spotkanie z lekturą i jej ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat MakuszyńskiUrodził się 8 I 1884 r. w Stryju, zmarł 31 VII 1953 r. w Zakopanem. Był powieściopisarzem, felietonistą, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Studiował filologię polską i romańską na Uniwersytecie Lwowskim. Pisywał utwory poetyckie, dowcipne felietony. Pierwszą jego książką dla dzieci był "Szewc Kopytko i kaczor Kwak" (1912), następne to: "Bardzo dziwne bajki" (1916), "Bezgrzeszne lata (1925), bajki: O dwóch takich, co ukradli księżyc (1928), Przyjaciel wesołego diabła (1930), inne jeszcze utwory: Panna z mokrą głową (1933), Skrzydlaty chłopiec (1934), Wyprawa pod psem (1936), Awantura o Basię (1937), Szatan z siódmej klasy (1937), Szaleństwa panny Ewy (1957). Dla małych dzieci napisał Przygody Koziołka Matołka (1934), Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki (1936) i cykl legend historycznych, O wawelskim smoku, Wanda leży w naszej ziemi. Wiele z tych utworów doczekało się ekranizacji filmowej. Jego książki cieszą się ogromną popularnością. Makuszyński jest mistrzem humoru językowego, sytuacyjnego, jego postacie są zazwyczaj bardzo zabawne. Utwory są mistrzowsko skonstruowane, akcja książek często zawiera wiele elementów sensacyjnych, wymowa ich jest najczęściej bardzo optymistyczna, jego bohaterowie to postacie o szlachetnej postawie moralnej, zawsze są sympatyczni i pełni życia, współczują i pomagają pokrzywdzonym. Dzieła Kornela Makuszyńskiego uczą czytelników patrzyć na życie z uśmiechem, radością i przymrużeniem oka. Autor uczy nas, że humor to „artykuł pierwszej potrzeby”, bez którego nie może żyć żaden ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat lekcji:Świat przedstawiony w powieści "Szatan z siódmej klasy".Elementy świata przedstawionegoczas akcjiMiejsce akcjiwydarzeniabohaterowieAkcja utworu rozgrywa się w 1937 roku, czyli w XX księdza Koszyczka mówi o wojnie francusko-rosyjskiej, czyli o latach 1812-1813 ,kiedy na dworku w Bejgole mieszkał Francuz z armii Kazuro opowiada o powstańcu z roku 1863, którego przeniesiono na drzwiach z dworku do utworu rozgrywa się w Warszawie , gdzie Adaś mieszka i chodzi do szkoły oraz Bejgole, czyli fikcyjnej wsi położonej niedaleko Wilna. wbohaterowiegłówny, tytułowydrugoplanowiepizodyczniEwa GąsowkaWanda Gąsowskakoledzy Adasia,uczniowie klasy 7ChudzielecIwo Gąsowkifałszywy malarzksiądz KazuroAdam CisowskiSzostakprofesor Paweł GąsowskiStaszek BurskiGarbatyUporządkuj chronologicznie plan wydarzeń, korzystając z tekstu go do lekcji:"Diable! Szatanie!", czyli o głównym bohaterze powieści Kornela krzyżówkę, odczytaj hasło i wyjaśnij jego znaczenia wyrazu " szatan":1. w niektórych wierzeniach religijnych: postać będąca uosobieniem zła, uważana za jego sprawcę, zły duch kuszący do grzechu; diabeł, czart2. żart. o bardzo ruchliwym, często niesfornym dziecku, nad którym trudno zapanować3. przen. zwykle z podziwem o człowieku bardzo zdolnym, sprytnym, odważnymAdam Cisowskizarozumiałydociekliwydobry przyjacielodważnykoleżeńskisumiennysprytnyinteligentnywrażliwypogodnyprzezornypomysłowySpośród podanych cech wybierz osiem, które, twoim zdaniem,najlepiej charakteryzują Adasia swój wybór przykładami postępowania, zachowania zapisz w stosowane przy określaniu cech bohatera:był (jaki?)..., cechowała go ( co?) ..., wyróżniał się ( czym?) ..., odznaczał się ( czym?), charakteryzował się( czym?)..., można u niego zauważyć...Uzasadnienie cech:Można to zauważyć, gdy...; uwidacznia się ona w momencie, gdy ...; widzimy to na przykładzie...;świadczy o tym ...; jako dowód możnaprzytoczyć...; dowodem tego jest ...; ukazuje to sytuacja, gdy ...; wyraźnie się zaznacza ta cecha, gdy..Temat lekcji:Jeśli o miłości, to tylko poetycko... Analizujemy środki artystyczne we fragmentach lektury "Szatan z siódmej klasy".Przypomnij sobie jak przebiegało pierwsze spotkanie Adasia z Wandzią...Otwórz lekturę narozdziale III"Piękne są oczy fiołkowe, ale kto ukradł drzwi?"metaforaAdaś był niezwykle oczarowany Wandą, zwłaszcza jej fiołkowymi nie był w stanie opanować swoich emocji, które zrodziły się w nim nagle i odczuwa palpitacje serce. Serce zyskało typowo ludzkie cechy - "tańczy", "pląsa".porównanieRodzące się uczucie to bardzo szybki proces, który ogarnia całe się uczucie jest mocne, silne, nie da się nad nim zapanować - tak jak nad wprost atakują młodego człowieka, zaburzają (niszczą) jego inteligencję i pewność i wyjaśnij znaczenie środków ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat lekcji:"Szatan z siódmej klasy" jako przykład współczesnej powieści krzyżówkę, odczytaj hasło i wyjaśnij jego znaczenia wyrazu " szatan":1. w niektórych wierzeniach religijnych: postać będąca uosobieniem zła, uważana za jego sprawcę, zły duch kuszący do grzechu; diabeł, czart2. żart. o bardzo ruchliwym, często niesfornym dziecku, nad którym trudno zapanować3. przen. zwykle z podziwem o człowieku bardzo zdolnym, sprytnym, odważnymDłuższy, najczęściej podzielony na rozdziały, utwór pisany prozą, w którym o wydarzeniach opowiada narrator, fabuła obejmuje wątków i wielu bohaterów, pojawiają się także liczne dialogi i opisy. Powieść przedstawia szersze tło, np. historyczne, - ciąg wydarzeń (działań bohaterów) prowadzących do jakiegoś - wszystkie wydarzenia przedstawione w utworze literackim, również te, dziejące się np. przed rozpoczęciem akcji lub po jej Co jest tematem utworu?Tematem utworu jest na Co doprowadza do rozwiązania zagadki?Do wyjaśnienia zagadki doprowadza śledztwo prowadzone przez Jaką funkcję pełni rodzina Gąsowskich?Gąsowscy są Jaką rolę w utworze odgrywa główny bohater?Główny bohater odgrywa rolę pod uwagę stosunek czasu przedstawionego w utworze do czasu powstania utworu(kryterium czasowe), rozróżniamy powieści:TableBiorąc pod uwagę temat utworu (kryterium tematyczne), rozróżniamy powieści:Utwór Kornela Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klasy" jest przykładem (wg kryterium czasowego) współczesnej powieści (wg kryterium tematycznego) detektywistycznej (przestępstwo, ofiara, detektyw).Tematem utworu jest lekcji:Drodzy rodzice...Adaś Cisowski pisze list ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat listLorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim w grupachWcielcie się w postać Adasia Cisowskiego i napiszcie list do rodziców, w którym opiszecie wakacje spędzane u rodziny o wszystkich wyznacznikach listu wykonanie zadania macie 20 minut.Szatan z siódmej klasy Siedemnastoletni Adaś Cisowski, zwany przez nauczyciela "Szatanem" ze względu na nadzwyczajne zdolności detektywistyczne, wpada na trop skarbu ukrytego w okolicy przez żołnierza napoleońskiego.
Ta pomoc edukacyjna została zatwierdzona przez eksperta!Materiał pobrano już 592 razy! Pobierz plik wypracowanie_z_lektury_szatan_z_siódmej_klasy już teraz w jednym z następujących formatów – PDF oraz DOC. W skład tej pomocy edukacyjnej wchodzą materiały, które wspomogą Cię w nauce wybranego materiału. Postaw na dokładność i rzetelność informacji zamieszczonych na naszej stronie dzięki zweryfikowanym przez eksperta pomocom edukacyjnym! Masz pytanie? My mamy odpowiedź! Tylko zweryfikowane pomoce edukacyjne Wszystkie materiały są aktualne Błyskawiczne, nielimitowane oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek własnyCHARAKTERYSTYKA ADAMA CISOWSKIEGO Adam Cisowski był głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Nazywany był..Szatana z siódmej klasy napisał autor wielu znanych i lubianych książek dla dzieci i młodzieży – Kornel Makuszyński. Powieść jest przezabawną historią, Adam był 17-letnim synem lekarza, uczniem siódmej klasy gimnazjum. Mieszkał z rodzicami i czworgiem rodzeństwa w Cisowski to bohater książki Kornela Makuszyńskiego pt.: Szatan z siódmej klasy. Był to chłopiec bystry, dobrze wychowany oraz nieprzeciętnie i..Na jednej z lekcji języka polskiego klasa VI pisała wypracowanie z lektury pt. „Szatan z siódmej klasy”. Było kilka tematów do z siódmej klasy rozprawkaZa sprawą Kornela Makuszyńskiego główny bohater Szatana z siódmej klasy przeżył dziesiątki przygód, o których możemy zwykle tylko marzyć.”SZATAN Z VII KLASY” PLAN RAMOWY : sposobu odpytywania na historii. chciał wyjechać nad morze. dawno miałam lekturę szatan z siódmej klasy i były trzy tematy do wyboru takie jak : 1. Opisz /jedna z przygód Adasia / jeden rozdziałaSzatan z siódmej klasy (K. Makuszyński). Geneza utworu. REKLAMA. Powieść została napisana w 1937 roku. Przyczynę powstania Szatana z. Okazało się nawet, że dzięki bystrości umysłu może osiągać lepsze wyniki w z siódmej klasy napisał autor wielu znanych wypracowań Szatan z siódmej klasy GWO1. charakterystyka Adama Cisowskiego wybraną przygodę Adasia list do Adasia o jego Biuro Detektywistyczne „Adam” przyjmie zlecenie. czas : 45 min. Cel ogólny: – zachęcenie do przeczytania lektury – rozwijanie i. Warszawa r Drogi Przyjacielu Nigdy nie uwierzysz co mi się dziś przytrafiło Na jednej z lekcji a dokładniej na historii Profesor tematu lekcji. Wpis Organizujemy nasza pracę w roku. sprawdziany, prace klasowe, wypracowania i dyktanda klasowe. „Szatan z siódmej klasy”.Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy • 19. Irena Jurgielewiczowa Ten obcy • 38. z nich, kiedy będziesz pisać wypracowania na temat utworu,Opis sytuacji Szatan z siódmej klasyKomizm w powieści „Szatan z siódmej klasy”, streszczenia lektur, a czytelnik co chwila się uśmiecha czytając opisy śmiesznych z siódmej klasy Kornel Makuszyński Adam Cisowski Opis sytuacji Jasiński Adam Cisowski i opowiadanie z piórem Szatan z siódmej klasy. Przyczynę powstania Szatana z siódmej klasy autor wyjaśnia w tekście innej powieści. Autor opisuje wiele sytuacji, w których owo roztargnienie profesora. „Szatan z siódmej klasy” opowiada o losach Adasia Cisowskiego – niezwykle bystrego ucznia jednego z. Pojedynek Zbyszka z Rotgierem – opis sytuacji.„Szatan z siódmej klasy” to ponadto utwór pełen humoru i ironii. brat o tubalnym głosie i kruczoczarnej brodzie, jak i liczne dialogi i opisy wypracowanie miń 20 zdań, z szatana z siódmej klasy „Po feriach doszedł do naszej klasy uczeń nazywał się Adam siódma do której uczęszczał Adaś Cisowski była dobra z historii, ponieważ sprytnym sposobem odkryto sposób odpytywania profesora. Książka pt „Szatan z siódmej klasy” opowiada o Adaśu ,który chodził do 7 klasy i rozszyfrował metode odpytywania uczniów przez profesora. Niewinny SzatanSzatan nie tym, co się wydajeSzatan detektywemZwinne oko SzatanaSzatan Gieniuszem Paranormalne moce „Szatana”Szatan ratuje. Napisz wypracowanie na temat Adama Cisowskiego (głównego boh. „Szatan z siódmej klasy” Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.